Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Коханих.
Я не можу довго сидіти без діла. Я починаю собі придумувати все що завгодно, аби не вдома, як-то кажуть. По-друге, я дуже люблю свою роботу — Партнерка безвісти зниклого воїна.
Емоційна виснаженість і втома, постійні переживання за коханого і брак часу через нові обов’язки впливають і на здатність працювати. Це може призводити до необхідності змінювати роботу або умови праці. Водночас саме робота часто допомагає відволікатися від переживань, підтримувати емоційний баланс і почуватися реалізованою. В такому разі втрата роботи — через переїзд чи з інших обставин — може стати сильним потрясінням на тлі постійної невизначеності. Іншим випробуванням може стати зміна ставлення до колективу і того, що відбувається на роботі: чи колеги залучаються до підтримки війська, чи проявляють повагу й тактовність до родин військових.
Якщо коханий загинув, зник безвісти чи перебуває у полоні, ти можеш довго відчувати нездатність працювати взагалі, потребувати часу на відновлення емоційної рівноваги. Якщо потреба виходити на роботу зумовлена фінансовим становищем чи неможливістю взяти відпустку, знайти собі заміну — це стає ще одним викликом у цей період горювання. З іншого боку, робота може допомогти швидше стабілізувати морально-психологічний стан. Однак важливо виділяти час на відпочинок. Без нього неможливо відновлювати сили для всіх своїх обов’язків.
Якщо твій партнер у полоні, ти можеш стикатися з труднощами поєднувати роботу зі справами, повʼязаними з цим: адвокаційними поїздками, зустрічами родин військовополонених, відвідуванням акцій, юридичними і бюрократичними процедурами, пошуком інформації про долю коханого. Часто пошук інформації про коханого може займати весь день, не залишаючи часу й сил на роботу.
Тобі може здаватися, що твої власні хобі — не на часі. Та вони виконують таку ж роль, що й професійна діяльність: допомагають зняти стрес та на певний час відволікатися від тривожних думок. Це може бути будь-що, що тобі подобається: прогулянки, читання, спорт, танці, вишивання тощо. Хобі може допомагати в соціальній взаємодії і знайомству з іншими жінками, які переживають схожі ситуації або мають такі ж захоплення. Створити спільноту, де можна обмінюватися досвідом і емоціями. Крім цього, хобі розвиває певні навички, може відкрити нові професійні можливості й фінансовий дохід, або ж стати полем для волонтерської діяльності.
Волонтерська діяльність дає відчуття значущості, залученості у щось важливе й корисне: збори й підтримка побратимів і посестер партнера, плетіння маскувальних сіток, допомога людям на деокупованих територіях, висаджування лісу, порятунок тварин із зони бойових дій тощо.
Водночас постійна включеність і активна взаємодія з людьми може забирати багато сил, потрібно бути уважною до історій і почуттів інших, від них може періодично «накривати». Як би не хотілося допомогти всім, важливо передусім піклуватися про себе. Визнач відсоток свого часу й ресурсів, які можеш присвячувати волонтерству, не виснажуючи себе. Наприклад, це може бути 10% твого робочого часу або кілька годин у вихідні — і це також значуща допомога.
Якщо твій партнер у полоні, ти продовжуєш боротися за його повернення у різний спосіб. Зокрема, разом з іншими партнерками організовувати чи виходити на мітинги на підтримку військовополонених. А також створювати об’єднання сімей і громадські організації для ефективнішої адвокації і взаємної підтримки, участі в міжнародних делегаціях і закритих зустрічах з державними структурами.
Усі ці зусилля важливі й дають відчуття залученості до боротьби, яка наближає повернення коханого додому. На мітингах і акціях присутнє відчуття єдності й взаємопідтримки, що також допомагає розділити переживання та знайти розуміння.
Інколи себе зберу докупи і намагаюся щось робити. Це настільки виходить повільно, довго… Інколи не працюю, просто можу бути серед людей, щоб не бути одна. Кожен раз це по-різному — Партнерка, що чекає партнера з полону.
Якщо ти шукаєш шляхи для професійного розвитку — можеш звернутися до організацій, які підтримують близьких військових і ветеранів/ок: