Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Коханих.

Шлях коханих воїнів

Цей проєкт став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX та Veteran Hub за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю Veteran Hub і не обов’язково відображає погляди Державного департаменту США та IREX.

З 2014 року понад мільйон українських воїнів стали на захист України. Кожен та кожна з них проходить свій унікальний Шлях. Водночас багато моментів та дій є спільними для багатьох із них. Ми провели дослідження та спробували зафіксувати можливі шляхи повернення ветеранів/ок та простою мовою пояснити: що буває після повернення з війни, доки сама війна ще триває? Різні етапи шляху ми описали та візуалізували у вигляді мапи.

Мапа Шляху ветеранів і ветеранок

Чому важливий «Шлях ветеранів і ветеранок»? 

Рішення почати службу — переломний момент, коли цивільна людина стає воїном. Її потреби і запити змінюються, а після звільнення все повторюється у зворотньому напрямку і може тривати роками. Завдання оточення і держави — завчасно визначити і попередити їх, аби полегшити і без того складний процес повернення до цивільного життя.

Про дослідження

Ветеран Хаб провів серію глибинних інтервʼю з військовими та ветеранами АТО/ООС і зібрав дані про особливості на різних етапах у цивільному житті. На основі цих інтервʼю ми вивели траєкторію руху, а також важливі моменти, які відбуваються у житті ветеранів, потреби та виклики після повернення. Ці процеси та етапи у житті ми сформували у мапу «Шлях ветеранів та ветеранок».
У дослідженні шлях ветеранів та ветеранок нерозривно пов’язаний з добробутом, який різниться на кожному етапі. Також на основі дослідження ми підготували рекомендації для публічної політики разом з нашими партнерами.

Для кого Шлях ветеранів і ветеранок?


Військовим та ветеранам і ветеранкам

Аби зрозуміти, що вони на цьому шляху не самі.


Колу підтримки

Близьким, рідним та друзям, лікарям та фахівцям психічного здоров’я, працедавцям та колегам


Експертам

Фахівцям сфери ветеранських справ, людям, які працюють з ветеранами, організаціям, чиїми клієнтами є ветерани


Людям, які ухвалюють рішення

Лідерам громадських об’єднань, представникам державних органів, донорській спільноті

Початок служби

З початком служби коханого твоє життя сповнюється тривожним очікуванням. Думки можуть бути повністю зайняті переживаннями про партнера, його службу й адаптацію до військового життя та культури, які можуть бути невідомими тобі. Це час, коли буквально «приростаєш» до телефона.

До того ж, ймовірно тобі доведеться перебрати на себе нові ролі, зокрема в родині. Це також може стати додатковим джерелом стресу й напруження. Можливо ти відчуватимеш певне віддалення від звичного цивільного оточення, яке може не виявляти достатнього розуміння й чутливості до твоїх викликів коханої воїна.

Цей час спонукає до складних, але необхідних обговорень. Важливо відверто говорити про плани дій у найгірших обставинах — важке поранення партнера, його полон, зникнення безвісти чи загибель. Це допоможе підготуватися до можливих поворотів долі, й надасть бодай часткове відчуття керованості ситуацією.

Більше про те, що тебе може спіткати на цьому шляху і як знайти опору в часи невизначеності — у наших матеріалах.

Прийняття та життя в ролі коханої

Перший шок від розлуки з партнером минув і ти починаєш адаптуватися до нової реальності, в якій ти — кохана воїна. Однак чекати на нього з війни — непросте випробування.

На цьому етапі ти починаєш усвідомлювати, що війна впливає на вас обох і життя після повернення партнера може бути нелегким. Часом тобі може здаватися, що ваші життя віддаляються, адже тепер ви мало знаєте про дні одне одного. А короткі спонтанні зустрічі не можуть сповна надолужити час нарізно. Ти можеш відчувати образу на емоційну відстороненість партнера. Знай, що такі емоції цілком нормальні в цих обставинах.

Дбай про себе, підтримуй зв’язок із близькими й не соромся звернутися до психолога, якщо відчуваєш таку потребу. Ти також можеш знайти силу пройти цей шлях у спілкуванні з партнерками, які проживали чи проживають подібний досвід.

Поранення

Ця новина може прийти раптово і принести шквал емоцій: шок, страх, біль, але й певне полегшення від того, що коханий живий. Ти можеш відчути гостру потребу бути поруч, і твоє життя раптово зосередиться на піклуванні про нього.

Попереду — важливий етап вашого спільного шляху. Це час, коли твій коханий потребуватиме особливого догляду й турботи. Часто організацією й супроводом лікування займаються саме партнерки, тож ймовірно ти зіткнешся з новими для тебе викликами: від практичних питань організації догляду до емоційних труднощів. Нестача часу для догляду за дітьми чи рідними, побуту, підтримки себе можуть призвести до погіршення твого психологічного і фізичного стану, тож не забувай дбати про себе.

У цьому матеріалі ми зібрали тези з інтерв’ю з коханими воїнів, які мали досвід догляду за пораненим партнером. Це може допомогти тобі краще зрозуміти, що відбувається, які труднощі можуть постати перед вами і як знайти опору в цей непростий час.

Зникнення безвісти, полон, загибель

Кожна кохана воїна живе з постійним відчуттям невизначеності та тривоги. Коли зв’язок з партнером втрачається, або приходять звістки про його зникнення чи полон, життя раптово зупиняється. Цей етап може бути найважчим випробуванням, сповненим болю, страху та надії.

У разі підтвердження найгіршого — загибелі коханого — ти опиняєшся перед глибоким особистим горем. Проте навіть у цей темний час ти залишаєшся важливою частиною історії свого воїна. На тебе лягає турбота про його останній шлях додому й відповідальність за вшанування пам’яті.

Пам’ятай, що не існує правильного способу проживати ці моменти. Твої почуття — які б вони не були — є природними та важливими. Не забувай дбати про себе у цей складний період. Ти не сама — ми тут, щоб підтримати тебе на цьому нелегкому шляху.

Кінець служби

Звістка про повернення партнера безумовно радісна, однак може супроводжуватися складними викликами, як-от його лікуванням після поранення чи доглядом за близькою людиною.

Нині звільнення можливе через сімейні обставини, у зв’язку зі звільненням з полону, за станом здоров’я, через наявність інвалідності будь-якої групи, у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі.

У Шляху коханих ми дослідили два варіанти розвитку подій — завершення служби через поранення і за сімейними обставинами. Інші шляхи потребують додаткового вивчення, проте частина викликів і способів їх подолання можуть бути актуальними й спільними для багатьох партнерок, що проходять цей етап шляху.

Перехід

Незалежно від обставин за яких відбулося звільнення твого партнера зі служби, можливо вам доведеться долати певні виклики. Радість зустрічі може бути затьмарена сильною втомою, виснаженням, пригніченим настроєм чи важким фізичним станом. Ймовірно вам потрібно буде знайомитися наново і знову проходити етап «притирання». Адже ви самі, ваш побут і звички зазнали змін за час життя нарізно. Це нормально, тож наберіться сил і терпіння, щоб вибудувати нове спільне життя.

Війна триває. Поки що мало дружин і дівчат, та і самих воїнів знаходяться на цьому етапі. Тому і матеріалів у розділі менше. Поступово ми наповнюватимемо цей розділ, коли більше пар проходитимуть цей відтинок шляху і будуватимуть цивільне життя.
Подзвонити нам