Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Коханих.
Досвід війни неминуче впливає на військових і їхні родини. Потенційні зміни непокоять, виникає страх втратити близьку людину. Ти можеш обрати, як ставитися до змін, якими будуть ваші стосунки.
Авторка:
Анна КамінськаЛікар-психолог, психотерапевт, доктор медичних наук
Безпечний емоційний зв’язок є базовою психологічною потребою людини. Реальна чи уявна загроза його втратити викликає сильну тривогу, дискомфорт. Однак зміни – невіддільна частина життя:
Здатність змінюватися – ознака адаптивності. Вона притаманна функціональним стосункам і родинам.
Війна завдає фізичних, психологічних травм. Близька людина з бойовим досвідом може замовчувати біль і негативні почуття, які пережили на фронті, щоб уберегти тебе від травматичної інформації; відмежуватися, замкнутися в собі. Намагання зберегти стосунки у колись звичному форматі можуть навпаки руйнувати їх, посилювати непорозуміння. Натомість емоційний контакт – любов, щирість, відкритість – допоможе тобі їх налагодити, зміцнити.Міцні, надійні стосунки допомагають прийняти фізичні й психологічні зміни:
Співпереживання, підтримка, доброта, прийняття зцілюють психологічні травми. Ветеранам і ветеранкам попросити про це буває нелегко. Як і близьким. Долають це чуйність, небайдужість, щирість.
Чесно визнай, що зміни відбулися. Проаналізуй, які почуття і переживання це у тебе викликає.
Скажи про них спокійно і щиро. Обговоріть разом, як це впливає на стосунки. Якими хочеш їх бачити. Використай зміни як поштовх до розвитку, самопізнання.
Розвивай, зміцнюй емоційну близькість.
Родини військових – теж воїни. Ти підтримуєш у тилу близьку людину, яка боронить країну. Довіра, близькість, безпека зміцнять стосунки попри обставини і випробування.