Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Коханих.
Звернутись до психолога чи психотерапевта — не соромно, а відповідально. Рекомендації для вибору спеціаліста.
Інколи парі потрібна підтримка абсолютно сторонньої людини — психолога або психотерапевта. Ми тільки звикаємо до того, що сім’я — це не лише про одруження, народження дітей, купівлю машини. Сімейне життя — система відносин зі своїми правилами, зв’язками, закономірностями функціонування, межами. Стосунки не можна ПОбудувати, їх можна БУдувати, тобто це процес, в якому мають брати участь мінімум двоє. І він триває стільки, скільки тривають стосунки.
Кризи — неминучі. В сімейному житті також. Причини можуть бути різні. Ми змінюємось під дією зовнішніх обставин, війна — не виняток, це неймовірний стрес та випробування. Змінюються умови нашого життя або ми зазнаємо змін через внутрішні процеси (дорослішання, психотерапевтична робота тощо). По суті, люди мають змінюватись, тому що мають розвиватись. Це означає, що змінюються і стосунки. Зміни — це кризи. А криза — можливість, якщо проходити крізь неї з проактивної позиції.
Сімейна терапія — один з способів долати виклики та кризи. Тож пари, які звертаються за сімейною психотерапією, відповідально та по-дорослому реагувати на кризи.
Варто зазначити, що сімейна терапія не є панацеєю, інколи якраз після терапії пара обирає розійтись. Це також ок: як правило, люди приймають усвідомлене та виважене рішення, переконавшись в ньому. Але також сімейна терапія може виявити проблему та надати партнерам інструменти для її розв’язання, щоб ті могли продовжувати будувати свою родину з любов’ю та довірою.
Класичні міфи про психологів («моя подруга — краща психологиня») вже розвінчували багато разів. Але ми все ж таки наголосимо на тому, що подруга або друг навряд чи знають закони психіки, розуміють, що таке сімейні системи та як вони функціонують. Це специфічні знання, які люди отримують буквально роками навчання. Тож друзі — це емоційна підтримка, але не фахівці в цій сфері. І очікувати позитивного результату від кухонних розмов даремно.
Тож, ми визначились, що кухонна терапія не є фаховою допомогою. А от сімейна терапія має певні різновиди, в яких варто розібратись.
Важливо розрізняти:
Також визначають основні підходи до розв’язання подружніх проблем:
Всі ці підходи є ефективними, але конкретно вам може підійти щось одне. Тому варто в пошуках вашого психолога уточнювати, в якому підході він/вона працює і чи має відповідну освіту.
Також, коли обираєте психолога, варто спиратись на такі правила:
Загалом поведінка терапевта не може бути зверхньою та/чи неетичною. Сімейний терапевт ніколи вам не скаже, що робити з стосунками. Такі рішення має приймати тільки пара, а психолог надає інструменти розуміння себе, одне одного та ситуації.
Інколи подружній консультант може запропонувати індивідуальну терапію у колег комусь із пари. Це може відбутись через наявність в одного з партнерів розладів (наприклад, депресія) або особистих проблем, які своєю чергою впливають на подружжя. Для ефективної роботи виникає потреба працювати над покращенням психічного здоров’я в індивідуальному форматі. Що може не скасовувати необхідності мати сімейні консультації. Таким чином, ми ще раз переконуємось, наскільки психічне здоров’я впливає на наш добробут, стосунки та життя.
Також може відбуватись навпаки, якщо ви знаходитесь в індивідуальній терапії, то ваш психотерапевт може запропонувати окремі сімейні консультації, щоб, наприклад, залучити партнера в терапію, надати інформацію, як саме підтримати людину. Це буде саме консультація, а не довгий психотерапевтичний процес, що на меті має психоедукацію (психологічна просвіта) та надання рекомендацій щодо процесу одужання.
Важливо, якщо психолог працює з вами в індивідуальному форматі, то він/вона не може працювати з вами як сімейний терапевт. Тому, при необхідності саме подружньої терапії вас мають перенаправити до колеги, що буде працювати з вами як з родиною.
Загалом культура звернень до психологів змінюється в доброму сенсі. І це хороша новина. Бо все рідше можна чути осудження щодо звернення до фахівців психічного здоров’я. Все частіше люди рекомендують психологів одне одному. Стимулом для цього стала безперечно війна.
І все частіше саме ветерани та їхні родини стають амбасадорами психічного здоров’я і своїм прикладом доводять, що турбота про нього дає можливість проходити крізь важкі випробування та мати високу якість життя, наповнену сенсами та змістами.
Ви не зобов’язані ділитись фактом відвідування психолога або психотерапевта. При цьому ніхто не має права засуджувати або навіть жартувати з цього приводу. Бо можна скільки завгодно віджартовуватись і при цьому не діяти, а приймати виклики життя та усвідомлено реагувати на них. Працювати над власним добробутом і добробутом своєї родини.
Сімейним парам в пригоді можуть стати книги: