Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Коханих.
Взаємодія батька і малюка у перші місяці його появи. Як встановити контакт з немовлям. Підказки для військових про розуміння і поводження з дитиною.
Ви повернулися з війни та у вас народилась дитина. Це нова людина у вашому житті, яка вас потребує, любить попри те, що не бачила жодного разу. Важливо, щоб ви перебували у стабільному настрої, відчували та керували власними емоціями. Пам’ятайте, що за потреби ви можете отримати психологічну допомогу від фахівців ментального здоров’я (психологів та/чи психотерапевтів).
Дайте собі час та терпіння, щоб освоїти або, якщо дитина — не первісток, відновити роль батька. Батьківство — це процес, а не стан. Це означає, що ви будете постійно вчитися та зростати як батько разом зі своєю дитиною. Немає ідеальних батьків, тому не дозволяйте собі застрягнути в ідеалізованому уявленні про батьківство, якого не існує. Намагайтесь бути гармонійним і дозвольте собі отримувати радість від батьківства.
Якщо ви тимчасово не можете бути поруч з дитиною (перебуваєте на лікуванні, реабілітації тощо) — піклуйтеся про неї на відстані, надсилайте аудіо- та відеоповідомлення, не забувайте підтримувати свою дружину (її емоційний настрій відображається на дитині).
Не забувайте про свої цінності: намагайтеся залишатися вірним своїм переконанням, навіть якщо ви перебуваєте у складних умовах. Це допоможе вам залишитися зосередженим та цілісним у важкі часи та зберегти свою особистість.
Немовля не вміє ще говорити, а тому про свій дискомфорт повідомляє плачем.
Дитина може плакати бо:
Але перш ніж почати заспокоювати дитину, заспокойтесь самі.
Повернення зі стану бойової готовності до життя у мирному соціумі є тривалим та потребує допомоги фахівців психологічної сфери. Якщо ви повертаєтесь з війни додому, потурбуйтесь про своє ментальне здоров’я та здоров’я своїх рідних. Пройдіть процес реабілітації.
В час війни, щоб вижити, загострюються інстинкти, кора головного мозку вимикається, дії стають автоматичними, потребують не обмірковувань, а миттєвої реакції. Натомість життя в сім’ї є розміреним, поступовим і часто вимагає багато терпіння, особливо коли вдома є маленькі діти.
Якщо ви не можете керувати власними емоціями, контролювати свої дії, зверніться за допомогою до фахівців з ментального здоров’я (психологів/психотерапевтів).
Робіть короткі перерви для власного психічного здоров’я. Якщо ви просто не можете заспокоїти дитину, пам’ятайте, що можна відійти на мить. Помістіть дитину в безпечне місце (наприклад, ліжечко) і знайдіть хвилину, щоб почитати книгу, послухати музику, помедитувати або порелаксувати. Вийдіть з кімнати, якщо потрібно, але не виходьте надовго, оскільки почуття покинутості може погіршити плач.
Ось кілька способів заспокоїтись самому:
Вправа: «Квадратне» диханняДихати ритмічно 4х4 рахунки. 1 — вдих (4 такти), 2 — пауза (4), 3 — видих (4), 4 — пауза (4). Підберіть зручний для себе темп. Зробіть кілька циклів.
Вправа: «Задування свічки»Уявіть, що ви тримаєте в руках свічку, яка горить. Наберіть повітря у легені. З натиском та раптово подмухайте на свічку, намагаючись уявно загасити її. Виконайте вправу декілька разів.
Вправа: «Дмухання на кульбабку»Уявіть, що ви тримаєте в руках кульбабу. Наберіть повітря у легені. Сильно та протяжно подмухайте на кульбабу, уявіть, як її насіння розлітається у різні боки. Виконайте вправу декілька разів.
Вправа: «Надимання мильних бульбашок»Візьміть до рук мильні бульбашки (або уявіть, що ви тримаєте їх). Наберіть повітря у легені. Обережно, легко та протяжно подмухайте і надуйте декілька разів мильні бульбашки.
Вправа «Дерево»Ця вправа за можливості виконується босоніж, можна заплющити очі.Уявіть дерево і спробуйте зобразити його, прийнявши відповідне положення тіла — станьте прямо, ноги разом, тіло розслаблене. Зверніть увагу на ноги — уявіть собі, що це стовбур дерева, з якого проростає міцне коріння; відчуйте підошвами ніг, як вони контактують з землею, уявіть, що ви пов’язані міцним корінням, по якому рухаються живильні сили. Тепер перемістіть увагу на тіло — уявіть, що це продовження стовбура, по якому далі рухається живильна сила землі. Підніміть руки догори — уявіть, що це гілки дерева, які також наповнюються силою. Вітер хитає віття, і воно погойдується зліва-направо, вперед-назад. Виконайте ці рухи декілька разів. Сонце зігріває листочки і вони легенько тріпочуть — виконайте легкі коливання долонями. Опустіть руки, розплющіть очі, зробіть глибокий вдих і видих.
Хоч це не завжди легко, намагайтеся зберігати позитивний настрій і жартувати. Це допоможе вам і дитині залишатися оптимістичними та зосередженими на позитивних моментах у житті.
Намагайтеся відпочивати та розважатися, коли це можливо. Знайдіть час для спорту, читання книг, слухання музики або інших розважальних занять, які допоможуть вам зняти напругу та стрес.
Не забувайте про гумор: він допомагає знайти позитивні моменти у складних ситуаціях та зняти напругу. Намагайтеся зберігати почуття гумору і застосовувати його в розмовах з дитиною.
Не забувайте про майбутнє: навіть у важкі часи намагайтеся думати про майбутнє та планувати свої дії.
Пам’ятайте — ви не поганий батько лише тому, що вам потрібно відпочити. Якщо вам потрібно більше, ніж коротка перерва, зателефонуйте людині, якій ви довіряєте, щоб вона годину чи дві побула з малюком. Почергово доглядайте за малюком з дружиною, щоб ніхто емоційно не виснажився.
Нагодуйте свого малюка. Харчування є однією з базових потреб і передумов щасливої та здорової дитини. Годуйте свого малюка, відповідно до встановленого розкладу та його віку.
Дитина може плакати, бути неспокійною через відчуття небезпеки. Таке трапляється, коли мами немає поруч. Мама фізіологічно та психічно є єдиним цілим з дитиною, проте коли жінці треба відлучитись на деякий час, то ви можете її замінити. При цьому слід пам’ятати, що хоч малюк у перші дні ще погано бачить і чує, у нього добре розвинений нюх. Тому, коли контактуєте з малюком, уникайте різких запахів, а для максимального формування атмосфери безпеки, одягніть халат вашої дружини, він має запах «мами», дитина буде відчувати через нюх її присутність і швидко заспокоїться.
В дітей ще недостатньо добре сформована нервова система та нерозвинене відчуття свого тіла. Тому, для дорослих дивним видається, чому дитина, коли хоче спати, — плаче, але не спить. Річ у тім, що процеси збудження переважають над процесами гальмування. Сон є важливим для росту і розвитку дитини, саме під час сну виробляється вітамін D, а тому варто знати, як допомогти дитині заснути.
Рекомендовані добові потреби у сні для немовлят:
Для повноцінного розвитку дитини варто організувати розпорядок дня щодо сну, їжі, купання. Дітям потрібен час, щоб перейти в режим сну. Допоможіть своєму малюку розслабитися:
Взаєморозуміння і взаємодія між людьми встановлюється через контакт.
Вам важливо налагодити добрий контакт з малюком, оскільки ви є значущою особистістю в його житті.
Ви можете налагодити та стимулювати його за допомогою різноманітних видів діяльності, зокрема:
Батьківство – це постійні зміни та адаптація до нових ситуацій. Будьте готові до них та навчайтеся приймати їх з готовністю та відкритістю. Навіть якщо ви вважаєте, що добре знаєте своїх дітей та їхню поведінку, вони можуть змінитися з часом, тому будьте відкриті до викликів та можливостей.