Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Коханих.
Близька людина з досвідом бойових дій після повернення додому може почати зловживати алкоголем або речовинами. Розповідаємо, як допомогти їй у боротьбі з залежністю та уникнути співзалежності.
Автор:
Андрій КарачевськийЛікар-психіатр, нарколог
Спочатку ветеран або ветеранка може вживати забагато алкоголю з радості, що вже вдома: з сусідами, друзями, побратимами. Однак згодом соціальні негаразди, проблеми з фізичним здоров’ям, непорозуміння у сім’ї, психологічні проблеми спонукають вживати, щоб покращити сприйняття дійсності. Алкоголь приносить тимчасове полегшення. Та потім сам стає проблемою: похмілля важчає, поглиблюються проблеми вдома, розвивається залежність.Залежна людина і родина можуть не розуміти, що це початок хвороби. Людина виправдовується: «я п’ю, як усі – просто погано реагую на алкоголь». Виправданнями до вживання стають головний біль, безсоння, біль від поранення, горювання після втрати побратимів. Це здебільшого приводи, ніж причини. Вживання алкоголю чи психоактивних речовин не допомагає, а поглиблює ці стани.У сприйнятті ситуації родина проходить різні етапи. Ти також можеш їх проходити:
На кожному з цих етапів ти можеш виробити свій спосіб пристосування до хвороби, яке називають співзалежністю.
Співзалежність – це пристосування родини до ненормальної системи взаємин. Воно дозволяє цій системі існувати та водночас не залишає шансів на її зміни. Що характерно, співзалежна людина впевнена, що може впливати на залежну людину попри повторювані невдачі й страждання.
На співзалежність можуть вказувати деякі з цих ознак:
Усе це поєднується з проблемами адаптації ветерана або ветеранки до цивільного життя, нерозумінням близькими особливостей психології військових, які були в умовах бойових дій.
На цьому шляху тебе і близьку людину підтримають групи допомоги для залежних (АА) і для родин (Ал-Анон), психологи, психотерапевти, лікарі-наркологи. Лікарі підкажуть методи медичної допомоги, психологи і психотерапевти дадуть рекомендації щодо психотерапії, методу кризової інтервенції, інших методик.
Фахівці Національного інституту зі зловживання алкоголем (США) радять:
Припини виконувати роль «рятівника/-ці».Близькі часто допомагають залежній людині виплутатися з ситуацій, пов’язаних із залежністю. Потрібно припинити це, щоб залежна людина самостійно відповідала за наслідки своїх дій.
Вибери час для розмови.Заплануй розмову незабаром після того, як виникла чергова проблема з поведінкою. Обери момент, коли близька людина твереза, ви обоє спокійні та можете поговорити сам на сам.
Говори конкретно.Скажи, що ти стурбований/-а залежністю близької людини і хочеш допомогти. Наведи недавні приклади поведінки, що створювала проблеми для сім’ї та для неї самої.
Заяви про наслідки.Повідом, що допоки близька людина не погодиться на лікування, ти діятимеш не з метою покарання, а щоб захистити себе і сім’ю від руйнівних наслідків її залежності. Твої вчинки можуть варіюватися від відмови піти на вечірку до рішення піти з дому, завершити стосунки. Водночас не кажи обіцянок, які не можеш виконати.
Будь готовим/-ою допомогти.Вивчи варіанти лікування. Якщо близька людина погоджується лікуватися, запиши її до лікаря. Запропонуй разом піти на перший прийом.
Поклич друга або подругу. Якщо близька людина надалі відмовляється від лікування, попроси її друга або подругу поговорити з нею з допомогою прийомів вище. Особливо сильний вплив може мати друг або подруга, що також одужує від залежності. Щоб переконати залежну людину лікуватися, часто потрібен вплив більше однієї людини і більше однієї розмови.
Об’єднай зусилля.Ти можеш об’єднатися з родичами, друзями, лікарем, щоби разом спонукати залежну людину до лікування. Цей підхід може бути ефективним, але діяти слід обережно. Керувати груповим впливом має лікар/-ка з досвідом.
Шукай підтримку собі.Погоджується близька людина на лікування чи ні – щоб залишатися в ресурсі, тобі знадобиться підтримка людей: просто близьких і тих, які перебувають у схожій ситуації. Знайди у собі сили, запишися до психолога або психотерапевта, піди на групу допомоги – наприклад, Ал-Анон.