Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Коханих.
Пошук цивільної роботи може здаватися незрозумілим. Аби його полегшити, тобі потрібно визначити свої навички й професійні цілі, й відповідно до них шукати бажані вакансії. Щоби почати цей шлях та податися на вакансію, потрібно скласти резюме.
Резюме – це важливий спосіб комунікації та пошуку роботи в цивільному житті. З нього починаються твої професійні стосунки із роботодавцем. Військовий досвід може підсилити наявний цивільний досвід. Або ж показати новий досвід і сильні сторони, які ти здобув/-ла під час служби.
Для складання резюме тобі необхідно орієнтуватися, як зрозуміло описати свій військовий досвід, здобуті знання на спеціальних курсах чи програмах. Ми розуміємо, що серед сотні військових посад, які ми переклали, може не бути саме твоєї. Тож підготували покрокові поради, як описати в резюме свою військову спеціальність.
Пригадай та запиши всі свої обов’язки, здобуті навички, нагороди і досягнення під час служби. Можеш для цього використати опис зі статуту. На цьому етапі не переймайся про переклад військової термінології цивільною мовою. Це буде потрібно на етапі опису твоїх компетенцій і навичок.
Цей розділ зазвичай додають після ім’я і прізвища. У ньому коротко опиши свій військовий досвід. Пам’ятай, що його може читати людина, яка не знайома з деталями військової служби. Тому краще добирати зрозумілі цивільній особі слова. Наприклад: “Ветеран/-ка російсько-української війни, маю 2 роки військової служби. Перебував/-ла на різних позиціях у взводі забезпечення. Маю ґрунтовні знання з планування, організації, адміністрування процесів із забезпечення підрозділу майном”.
Це розділ, який вказує на твої найсильніші професійні вміння. Зазвичай компетенцій не так багато – це те, що стосується твоїх обов’язків за спеціальністю: робота з технікою, управління особовим складом, робота з документацією тощо. На цьому етапі потрібно перекладати з військової мови на цивільну: простими й зрозумілими словами.
Це твої якості, що проявляються в роботі: лідерство, комунікативність, гнучкість за стресових обставин тощо. Зокрема, військова служба посилює м’які навички – їх неодмінно варто вказати у резюме. Софт скіли особливо важливі для лінійного менеджменту. Якщо ти маєш досвід впровадження та керування процесами під час служби – ця навичка є цінною перевагою в цивільній роботі.Найкраще на цьому етапі уникати шаблонних фраз, які можна знайти у кожному резюме, як-от стресостійкість, відповідальність, пунктуальність. Вони ні про що не розкажуть роботодавцям. Краще розкрити, чому ти відповідальний/-а або стресостійкий/-а. Можеш коротко розповісти про ситуацію, в якій проявилася ця навичка. Наприклад, “умію налаштувати аварійне освітлення й інтернет-зв’язок в умовах блекауту”, “організовую процес закупівлі подвійного імпорту”.
Вкажи структуру, в якій служив/-ла (ЗСУ/НГУ/ДПСУ тощо), посаду й обов’язки. Зазначати номер частини, ранг посади або конкретний підрозділ не потрібно, адже ця інформація не дасть розуміння цивільним роботодавцям про твої вміння. Не всі посади можуть бути зрозумілими для цивільних роботодавців, тож варто підкріпити їх описом обов’язків – твоєю щоденною роботою. Варто це робити простими і зрозумілими для цивільної особи словами.
Описувати свої обов’язки найкраще через дію. Наприклад, керував/-ла, вдосконалив/-ла, лагодив/-ла, збільшив/-ла тощо. Якщо твоя позиція містила конфіденційні обов’язки – краще їх опустити. Ти також можеш орієнтуватися на опис цікавої тобі вакансії: це допоможе зрозуміти, що саме вказувати з твого досвіду, якщо він споріднений до вимог вакансій.
Людина без військового досвіду може дати відгук про те, чи зрозумілим для неї є твоє резюме. “Свіже око” допоможе тобі скоригувати незрозумілі цивільній людині формулювання. Додаткові поради, як найвигідніше описати військовий досвід цивільною мовою, ти знайдеш у посібнику Військовий імунітет у цивільній кар’єрі. Його розробила команда ГО «Центр зайнятості Вільних людей».Також ти можеш звернутися до консультантів з пошуку роботи Veteran Hub. Вони допоможуть перекласти військовий досвід цивільною мовою, виокремити твої професійні й м’які навички під час служби. Можеш телефонувати нам на лінію підтримки 067 348 28 68. Або приходь до просторів Veteran Hub у Києві чи Вінниці.