Ми показуємо вам матеріали та статті для ролі Коханих.
Коли ти прописуєш свій військовий досвід у резюме, важливо вказувати не лише ту посаду, що передувала твоєму звільненню зі служби. Якщо у тебе був кар’єрний розвиток у війську і ти мав / мала декілька посад за час служби – про це також важливо розповісти в резюме. Адже він може суттєво вплинути на твою кар’єру вже у цивільному житі. У цій статті ми розповімо, як найкраще презентувати свій досвід у війську та описати свій кар’єрний шлях під час служби: перехід між посадами, рівень компетенцій, релевантність посад тощо.
Кар’єрний шлях у війську насичений і багатоманітними завданнями, і відповідальністю різного рівня. Ти можеш пригадати свої перші дні й місяці на службі, тодішні обов’язки і компетенції — і як служба розвивалася з часом. Як із кожним новим етапом твоє коло відповідальності збільшувалося, змінювалося залежно від посади, звання тощо.
Щоб допомогти тобі описати твій кар’єрний шлях у війську, ми сформували для цього декілька кроків.
Хронологія твоєї військової кар’єриЩоб описати свій військовий досвід, спершу пригадай та запиши всі посади, які ти обіймав/-ла, і якими були твої функції. Записуй усе, що ти насправді виконував/-ла, навіть якщо це не були твої безпосередні обов’язки. Наприклад:Гранатометник● Виконував/-ла завдання разом із командою підрозділу, часто у кризових умовах● Проводив/-ла технічне обслуговування озброєння базове технічне обслуговування і ремонт техніки ● Здійснював/-ла передачу даних радіозв’язком● Проводив/-ла розвідку й спостереження● Займався/-ла обладнанням фортифікаційних споруд● Надавав/-ла домедичну допомогу● Складав/-ла звітність за результатами робітСержант роти з матеріального забезпечення (Старшина) ● Забезпечував/-ла підрозділ майном: їжею, особистими речами, зброєю● Відстежував/-ла наявність майна, формував/-ла заявки на замовлення та ставив/-ла на баланс підрозділу● Піклувався/-лася про колектив: виявляв/-ла потреби особового складу, радився/-лася з командиром роти про їх втілення● Контролював/-ла дисципліну, дотримання процесів і виконання завдань● Проводив/-ла інвентаризацію і облік, складав/-ла звітну документацію● Організовував/-ла та проводив/-ла навчання колективуПісля цього сформуй їх у хронологію, але у зворотному порядку: спершу вказуй посаду, яка в тебе була на момент звільнення зі служби, а вже далі — всі попередні посади аж до першої. Наприклад:● Головний сержант роти 01.2023—08.2023 ● Заступник командира взводу 06.2022—01.2023● Кулеметник взводу 03.2022—06.2022 Щоб підкреслити свій розвиток і зростання, крім нових обов’язків вказуй дати переходу на кожну нову посаду, а також отриманих нагород, відзнак, звання.
Опиши свої ключові досягненняПригадай та запиши свої ключові досягнення на кожній посаді. Для цього найкраще навести конкретні приклади або цифри. Приклади:● Організовував/-ла побут для 100 людей● Мав/мала в управлінні 6 людей● Займався/-лася ремонтом техніки в умовах бойових дій● Робив/-ла в середньому 5 виїздів медичної евакуації на день● Вів/вела всю документацію роти (100-120 людей)Також відзнач:● Як ці досягнення сприяли загальному успіху військової частини або підрозділу. Наприклад:– Організовував/-ла успішну логістику для виконання завдань– Вів/вела облік майна (назва підрозділу)– Вів/вела успішне коригування вогню– Розробляв/-ла успішні плани евакуації групи● Які можливості для розвитку кожна посада тобі дала, які здобуті навички й знання стали корисними на наступних посадах.Наприклад: «На посаді командира взводу я відповідав/-ла за успішне виконання завдань та керував/-ла 30 людьми, і це дало мені шанси стати командиром роти. Вирости до цієї посади мені допомогли навички організації і управління людьми».● Як твої завдання змінювалися зі збільшенням відповідальності й складності. Пригадай конкретні завдання, як ти їх виконував/-ла, опиши їхню важливість і результати.Наприклад: «Мій командир був поранений та не міг контролювати виконання завдання — я взяв/-ла відповідальність на себе, давав/-ла завдання та керував/-ла взводом, що дозволило зберегти життя моїх побратимів, та успішно виконати завдання».
Опиши рівень і перелік своїх компетенційВизнач рівень і перелік своїх компетенцій, щоби потім встановити їхню відповідність до цивільних посад.Для цього опиши технічні, управлінські й спеціалізовані компетенції (або ж навички), які ти здобув чи здобула на кожній посаді. Та спершу пригадаємо ці визначення.Компетенція (навик, навичка) — це уміння, яке ти вільно застосовуєш у своїй роботі.Технічні навички — або ж так звані хард скіли (hard skills) — необхідні для безпосереднього виконання певної роботи. Цим навичкам можна навчитися та вдосконалювати на практиці.Управлінські навички — або ж менеджерські — це твоє вміння систематизувати та організувати роботу команди. Вони великою мірою наближені до особистісних навичок, відомих ще як софт скіли (soft skills) — цим навичкам складніше навчитися «формально» в університеті чи школі, однак їх також можна розвивати на практиці. Наприклад:● взаємодіяти в команді та знаходити підхід до кожної людини● слухати й проявляти емпатію (співпереживання)● вміти діяти в критичних ситуаціях ● вирішувати конфлікти● тримати самоконтроль● мислити критично й аналітично● вміти ефективно делегувати завдання іншим Якщо такий досвід у тебе був, зазнач: як ти керував/-ла підлеглими, приймав/-ла рішення у складних ситуаціях та організовував/-ла робочий процес.Серед своїх м’яких навичок обов’язково підкресли ті, які формує військова служба і досвід участі в бойових діях: ● Стресостійкість● Адаптивність● Відповідальність ● ДисциплінованістьСпеціалізовані навички — це навички, які можуть бути притаманними винятково посаді, на якій ти служив чи служила, чи які потребують додаткового спеціального навчання й тренування. Наприклад:● Навички командира САУ 2С3 «Акація»: знання принципів роботи механічної, гідравлічної, пневматичної, електричної, комбінованої, паливно-мастильної, гальмівної й контрольно-захисної систем важкого транспорту.● Навички майстра з ремонту БПЛА: обслуговування і контроль справності БПЛА, діагностика та за потреби ремонт БПЛА.
Визнач відповідність цивільних посад до твоїх військових компетенційВизнач, які твої військові навички й досвід будуть найбільш корисними у твоїй поточній або бажаній професійній сфері вже у цивільному житті. З огляду на це викорем ті посади й завдання, які допомогли тобі найкраще проявити ці навички. Наприклад, тебе цікавить вакансія у сфері логістики. І в тебе під час служби був досвід складування, аудиту, або організації перевезень. Або ти плануєш подаватися до будівельної галузі. Якщо ти служив/-ла в інженерних військах, зазнач у резюме навички зведення військових укріплень, володіння інженерними приладами, вміння вести звітність.Якщо за час служби у тебе було чимало посад — зроби акцент на тих, де в тебе були найбільший вплив і найбільш значущі результати. Підкресли ролі, які включали керівництво, прийняття рішень і організацію роботи (якщо у тебе такі були).Наприклад, акцентуй на досвіді й навичках, здобутих на посаді заступника командира взводу чи головного сержанта роти. Якщо ти подаєшся на менеджерську посаду, в резюме вказуй найбільш високі посади, які ти обіймав/-ла, як-от головний сержант роти. Адже ця посада передбачає вищі навички з організації, управління, обліку — усі ті, що можуть знадобитися на менеджерських посадах.
Зберігай фокусТвій військовий досвід є вагомою і важливою частиною твого життя й зростання. Він може бути сповненим багатьма історіями, подіями, змінами. Водночас для твого резюме важливо виокремити головне, щоб зберегти фокус навколо сфери й вакансії, що тебе цікавить. Цей фокус також допоможе цивільним HR-фахівцям краще зрозуміти твої навички та, відповідно, якомога вище оцінити твою кандидатуру на цю вакансію.Ось декілька порад, що допоможуть це зробити:1. Формулюй думку чітко й просто.2. Уникай зайвих деталей, зосередься на головних моментах.3. Описуй кожну посаду у форматі списку, де кожен пункт — це опис певного обов’язку або досягнення.За орієнтир можеш взяти описи посад у проєкті «Військовий досвід у резюме».Описуючи свій військовий кар’єрний шлях, ти покажеш рекрутерам, як твої обов’язки й рівень відповідальності зростали з часом. Це стане не лише містком між твоєю військовою і цивільною кар’єрою, а й більш упевненим стартом твого цивільного професійного шляху.Якщо ти відчуваєш, що потребуєш допомоги з описом свого кар’єрного шляху під час служби — звертайся до кар’єрних консультантів Veteran Hub. Ти можеш подзвонити за телефоном 067 348 28 68 або завітати до просторів Veteran Hub і Плюс Плюс, на нашому сайті знайдеш адреси й контакти.